Blog


Categories Blog
20 wrz 2023

Jakie rury do odprowadzania wody z rynien

Odpowiednie odprowadzenia wody deszczowej z dachu domu jest niezwykle ważną kwestią. Źle dobrane rury spustowe nie tylko będą nieefektywne, ale mogą też spowodować, że woda będzie przeciekać i lać się po ścianach. Co więcej, nieodpowiednio zbudowany system odprowadzania wody deszczowej może sprawić, że będzie ona trafiać w nadmiernej ilości bezpośrednio do gruntu otaczającego budynek, co z czasem może stanowić poważny problem. Jakie zatem powinny być rury, aby umożliwiały efektywne odprowadzenie wody deszczowej? Opowiemy na to poniżej.

Gdzie odprowadzać wodę opadową?

Woda opadowa, po przejściu przez system rynnowy, może być odprowadzana dalej na kilka sposobów:

 • Bezpośrednio na teren wokół domu – rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga dodatkowych instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że przy intensywnych opadach może prowadzić do tworzenia się obszarów stojącej wody lub lokalnych podtopień, jeśli grunt jest słabo przepuszczalny.
 • Przez kanał połączony z kanalizacją/kanałami melioracyjnymi – woda będzie wtedy trafiać bezpośrednio do kanałów i nie trzeba będzie się nią już  martwić.
 • Do studzienek rozsączających – woda będzie się z nich przesączać na obszar wokół nich. Nie można ich stosować w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
 • Przez połączenie rurowe do zbiornika retencyjnego – to rozwiązanie pozwala gromadzić wodę do późniejszego wykorzystania, np. podlewania trawnika lub nawadniania ogrodu. Co ważne, taki zbiornik wcale nie musi być widoczny – można go ukryć w ziemi. Ciekawym rozwiązaniem tej kwestii jest również zbiornik retencyjny przypominający oczko wodne – oprócz pełnienia praktycznej funkcji będzie też dodatkową ozdobą podwórka.

Zastosowany schemat odprowadzania wody opadowej zależy od warunków panujących na danej działce – nie wszędzie da się zastosować każde rozwiązanie w odprowadzaniu wody deszczowej.

Trzeba przy tym pamiętać, żeby sposób odprowadzania wody deszczowej był zgodny z przepisami. Najważniejszymi zapisami są te mówiące o tym, że:

 • prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej jest obowiązkiem każdego właściciela działki;
 • odprowadzenie wody deszczowej musi zostać przeprowadzone w taki sposób, aby nie zmieniać stanu wód gruntowych i nie powodować szkód na sąsiednich działkach.

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Na co zwracać uwagę?

Najważniejszą kwestią przy doborze rur odprowadzających wodę jest średnica – musi być nie tylko dopasowana do pojemności rynien, ale też zapewniać efektywne usuwanie z nich wody. Najczęściej sięga się po rury o średnicy 100 lub 110 mm. Wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą – w ten sposób unikniesz ryzyka niewłaściwego zakupu i problemów z prawidłowym działaniem całego systemu odprowadzania wody.

Średnica to jednak nie wszystko – wybierając rury należy wziąć pod uwagę również:

 • Przekrój – do wyboru są zarówno rury okrągłe, jak i rury kwadratowe. Te drugie cechują się większą sztywnością, ale wymagają zastosowania specjalnych uchwytów.
 • Materiał wykonania – rury te muszą być wysoce odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Świetnie sprawdzi się tutaj PVC – tworzywo to jest twarde i jest w stanie wytrzymać nawet uderzenia gałęzi drzew podczas wiatrów. Można też zdecydować się na droższe rury metalowe – do wyboru są aluminiowe, miedziane, z blachy cynkowo-tytanowej lub ze stali powlekanej. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one okresowej konserwacji.
 • Gwarancję producenta – należy zwrócić uwagę nie tylko na czas jej obowiązywania, ale także, a nawet przede wszystkim, na jej warunki.
 • Kolorystykę – efekt wizualny również jest ważny, dlatego warto zadbać o to, by rury zostały dopasowane kolorystycznie do dachu i elewacji. Dzięki temu cały system odprowadzania wody będzie nie tylko efektywny, ale też estetyczny. W przypadku rur PVC nie będzie z tym najmniejszego problemu – są dostępne w dowolnych kolorach z palety RAL. Natomiast metalowe można pomalować na odpowiedni kolor (jeśli nie występuje fabrycznie).

Oczywiście rury spustowe nie są jedynymi elementami systemu pozwalającego na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Potrzebne też będą obejmy, narożniki, kolanka i łączniki wysokiej jakości, aby instalacja była trwała i skuteczna. Nie można też zapomnieć o odpowiednim przekroju rynny – jego kształt powinien być dobrany do ilości wody deszczowej odprowadzanej z dachu.

mocowanie rury odprowadzającej wodę

Jak dobrać wielkość systemu rynnowego?

Żeby móc dopasować wielkość systemu rynnowego do naszych potrzeb, konieczne będzie obliczenie tzw. efektywnej połaci dachu (EPD), czyli powierzchni, którą trzeba odwodnić. Wystarczy do tego proste równanie (pasuje do prostokątnej połaci dachowej):

EPD = (H/2 + W) x L

Znaczenie symboli:

 • H – wysokość dachu (odległość od okapu do najwyższego punktu liczonej połaci dachu)
 • W – odległość od kalenicy do okapu (rzutowana w poziomie)
 • L – długość okapu dla liczonej połaci

Wszystkie trzy wartości powinny być podane w metrach. Obliczenie powierzchni niezbędnej do odwodnienia można sobie ułatwić, korzystając z internetowych kalkulatorów. Na podstawie wyliczonej wartości z tabeli publikowanych przez producentów orynnowania można dobrać rozmiar rynny i rury spustowej.
WAŻNE! Dla pewności należy skonsultować swoje obliczenia ze specjalistą.

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien – podsumowanie

Dobór wielkości systemu rynnowego i odpowiednich rur jest kwestią priorytetową w wykonaniu systemu odprowadzania wody deszczowej o wysokiej skuteczności. Podstawą będzie tutaj określenie wielkości tzw. efektywnej połaci dachu. Przy wyborze rur należy wziąć pod uwagę kilka ważnych cech, takich jak materiał, średnica, kształt przekroju czy gwarancja producenta. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady specjalisty, który doradzi w wyborze najlepszego rozwiązania dla sprawnego systemu rynnowego.

Tagi