Blog


Categories Blog
18 sty 2023

Kiedy trzeba wymienić rynny?

Przede wszystkim należy podkreślić, że warto regularnie sprawdzać stan oraz drożność całego systemu. Takim minimum jest przeprowadzanie inspekcji zarówno przed, jak i po zimie. Jesienią spadające z drzew liście mogły zatkać np. rury spustowe, natomiast wzmożone opady czy wreszcie śnieg i zimowe mrozy mogły doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych bądź – w przypadku metalowych elementów – do tworzenia i rozprzestrzeniania się ognisk rdzy. Również po gradobiciu oraz przejściu gwałtowanych wichrów bądź nawałnic warto zweryfikować, czy żaden z elementów naszego systemu rynnowego nie uległ zniszczeniu. Oczywiście niektóre uszkodzenia można w stosunkowo prosty sposób naprawić, jednak w pewnych przypadkach konieczna może okazać się wymiana całej instalacji.

Korozja systemu rynnowego

W przypadku systemów stalowych, w których rdza zaatakowała już w dużym stopniu większość elementów, wymiana rynien może okazać się nieunikniona. Jeśli w porę zauważyliśmy tworzące się ogniska rdzy, możemy podjąć się oczyszczenia i pomalowania zajętych nią elementów bądź też dokonać ich wymiany na nowe. Pamiętać jednak musimy, że dla zachowania optymalnej efektywności oraz prawidłowego funkcjonowania całego systemu, powinniśmy zastosować elementy tej samej marki oraz linii, a także oczywiście w tym samym rozmiarze.

Duże i rozległe uszkodzenia mechaniczne

Każdy system cechuje się pewną żywotnością. Dlatego też po wielu latach eksploatacji wiele elementów może ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom, stając się coraz bardziej podatnym na działanie czynników atmosferycznych. Naturalnie nawet zupełnie nowy system może zostać uszkodzony w wyniku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. Rynny wymienić trzeba będzie więc zawsze wtedy, gdy cały system przestaje efektywnie odprowadzać wodę, a naprawa poszczególnych elementów przestaje być opłacalna.

To, co może pomóc maksymalnie odsunąć w czasie wymię rynien, to wybór dobrej jakości systemu dopasowanego do rodzaju oraz powierzchni dachu. W Gamrat proponujemy niezwykle wytrzymałe systemy z PVC, PVC połączonego z tworzywem akrylowym, a także ze szwedzkiej stali GreenCoat® z opracowaną biotechnologicznie powłoką zwiększającą jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Tagi