Blog


Categories Blog
08 kw. 2024

Orynnowanie dachu – jak wykonać je prawidłowo?

montaż aluminiowego orynnowania

Orynnowanie dachu odgrywa nieocenioną rolę w ochronie budynku przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany system orynnowania zapewnia efektywne odprowadzanie wody z powierzchni dachu, co jest niezbędne do utrzymania struktury budynku w dobrym stanie oraz zapobiegania problemom związanym z wilgocią i erozją fundamentów. W niniejszym artykule omówimy istotność właściwego wykonania orynnowania, wprowadzając czytelnika w jego podstawowe funkcje, konsekwencje braku lub niewłaściwej instalacji oraz przedstawimy różnorodność dostępnych materiałów i stylów. W dalszej części znajduje się również przewodnik dotyczący montażu orynnowania, uwzględniający współczesne rozwiązania i praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć typowych błędów instalacyjnych.

Znaczenie i funkcje orynnowania

System orynnowania jest nie tylko elementem konstrukcyjnym, ale także istotnym aspektem zapewniającym długotrwałą ochronę budynku. Jego główną funkcją jest zbieranie i odprowadzanie wody deszczowej oraz topniejącego śniegu z dachu, co ma decydujący wpływ na ochronę elewacji, fundamentów i całej struktury przed nadmiernym zawilgoceniem. Niewłaściwie zainstalowane lub uszkodzone rynny mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenia mechaniczne ścian, przecieki do wnętrza budynku, a także do degradacji pokrycia dachowego i elementów konstrukcyjnych. Ponadto, brak efektywnego systemu orynnowania może skutkować erozją terenu wokół budynku, co osłabia jego stabilność i może prowadzić do podmywania fundamentów.

Materiały i style orynnowania

Na rynku dostępne są rynny wykonane z różnych materiałów, wśród których najpopularniejsze to aluminium, PVC, stal oraz miedź. Każdy z tych materiałów ma swoje mocne i słabsze strony, które decydują o ich przydatności w zależności od specyficznych warunków i preferencji użytkownika. Aluminium jest lekkie, odporne na korozję i łatwe w montażu, co sprawia, że choć to rozwiązanie stosunkowo nowe, coraz częściej jest wybierane przez właścicieli domów. PVC charakteryzuje się niskimi kosztami i łatwością instalacji, jednak jest mniej trwały, niż metalowe odpowiedniki. Stal jest wyjątkowo wytrzymała, ale podatna na korozję, natomiast miedź oferuje nie tylko długotrwałość i odporność na korozję, ale także unikalną estetykę, która z czasem nabiera charakterystycznej patyny.

Wśród stylów orynnowania rozróżniamy tradycyjne rynny okapowe oraz nowoczesne systemy bezokapowe. Rynny okapowe montowane są wzdłuż krawędzi dachu i mogą być widoczne lub ukryte, zależnie od preferencji estetycznych. Systemy bezokapowe, znane również jako rynny ukryte, zyskują na popularności ze względu na swoją skuteczność i minimalistyczny wygląd, który nie zakłóca linii dachu. Wybór odpowiedniego stylu i materiału orynnowania ma kluczowe znaczenie nie tylko dla funkcjonalności i trwałości systemu, ale także dla ogólnej estetyki i wartości nieruchomości.

Przewodnik po instalacji orynnowania

Instalacja orynnowania dachu jest kluczowym elementem zapewniającym jego prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata. Ten przewodnik pomoże Ci krok po kroku zaplanować i przeprowadzić montaż systemu orynnowania, od projektowania po ochronę. Montaż systemu rynnowego omówimy na przykładzie naszych rynien PVC.

Projektowanie systemu orynnowania

Zanim rozpoczniesz, ważne jest, aby dokładnie zaplanować swój system orynnowania. Obejmuje to określenie optymalnego spadku rynny, który zapewni efektywne odprowadzanie wody, oraz obliczenie potrzebnej długości rynien i rur spustowych. Zaleca się zapewnienie spadku rynny wynoszącego co najmniej 1 cm na każde 3,5 m długości rynny, co pozwoli na swobodny przepływ wody i zminimalizuje ryzyko zatorów.

Wybór materiałów i narzędzi

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów. Zdecyduj, czy preferujesz rynny z aluminium, PVC, stali czy miedzi, biorąc pod uwagę ich właściwości oraz klimat w Twoim regionie. Oprócz rynien i rur spustowych (odpowiednio 1 i 10 na schemacie), będziesz potrzebować uchwytów rynnowych (nr 6), łączników rynnowych (nr 2), narożników zewnętrznych i wewnętrznych (nr 4 i 5), złączek rurowych (nr 11), lejów spustowych (nr 3), denek rynien (nr 7, 8, 9), obejm rurowych (nr 14), kolanek rurowych dwukielichowych (nr 13), haków rurowych (nr 19), rewizji (nr 15) oraz innych elementów montażowych – zależnie od zaplanowanego przebiegu systemu rynnowego mogą być trójniki (nr 16), redukcje rury spustowej (nr 17 i 18) oraz kolanek (nr 12) i osadników (nr 20). Upewnij się, że masz również wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak drabina, poziomica, piła do rur, wiertarka, śrubokręty oraz silikon lub inne uszczelniacze.

Instalacja rynien

 • Montaż haków i uchwytów: Zacznij od montażu haków rynnowych z uchwytami w równych odstępach wzdłuż krawędzi dachu, stosując się do zaleceń producenta. Haków tych używa się do podtrzymywania rynien.
 • Montaż rynien: Następnie umieść rynny na hakach, upewniając się, że są one prawidłowo wypoziomowane i zachowują zalecany spadek. Położenie rynien powinno być takie, aby woda mogła swobodnie przepływać do rur spustowych.
 • Łączenie sekcji: Użyj łączników do połączenia poszczególnych sekcji rynny, stosując uszczelniacz do zabezpieczenia połączeń przed przeciekami. Przy załomach dachu zastosuj narożniki. W miejscach łączenia rynien z rurami spustowymi zamontuj lej spustowy – jeśli plan systemu to zakładał, zastosuj redukcje na łączeniu z rurą spustową. W lejach warto założyć także osadniki, które zapobiegną przedostawaniu się liści i innych zanieczyszczeń do wnętrza rur spustowych.

Montaż rur spustowych

 • Planowanie rozmieszczenia: Określ miejsca, w których rury spustowe będą najefektywniej odprowadzać wodę z dachu, z dala od fundamentów budynku.
 • Instalacja: Przymocuj rury spustowe do lejów spustowych rynien za pomocą kolanek. Zadbaj o to, aby rury były mocno przymocowane do ściany za pomocą uchwytów i haków rozmieszczonych w równych odległościach. Jeśli przebieg rur tego wymaga, wykorzystaj trójniki do połączenia dwóch rur w jeden pion. Na końcach rur załóż kolanka jednokielichowe, które pozwolą odprowadzić wodę w wybranym kierunku.

Ochrona systemu rynnowego

Aby zapewnić długotrwałą ochronę i minimalizować konieczność konserwacji, rozważ zainstalowanie osłon rynnowych, które zapobiegają dostawaniu się liści i innych zanieczyszczeń do systemu orynnowania. Regularne sprawdzanie stanu rynien i rur spustowych, w szczególności po silnych deszczach lub burzach, pomoże utrzymać system w dobrym stanie.

Przestrzeganie tych kroków pomoże zapewnić, że Twój system orynnowania będzie skutecznie chronił Twój dom przez wiele lat. Pamiętaj, że dokładność i staranność podczas instalacji mają bezpośredni wpływ na efektywność i trwałość całego systemu.

Typowe pułapki i błędy w instalacji

Instalacja orynnowania, choć na pierwszy rzut oka wydaje się prostym zadaniem, kryje w sobie szereg pułapek i możliwych błędów, które mogą mieć długofalowe negatywne konsekwencje dla całego budynku. Oto kilka najczęstszych problemów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Niewłaściwy spadek rynny: Zbyt mały lub zbyt duży spadek rynny może prowadzić do stagnacji wody lub jej przelania, co z czasem może spowodować uszkodzenia systemu orynnowania oraz elewacji budynku.
 • Niedostateczna ilość rur spustowych: Nieumiejętne rozplanowanie rur spustowych może skutkować niewystarczającą efektywnością odprowadzania wody, co w efekcie zwiększa ryzyko przecieków i uszkodzeń fundamentów.
 • Słaba jakość materiałów: Wybór tańszych, ale mniej trwałych materiałów może skutkować koniecznością częstych napraw i wymiany elementów systemu orynnowania.
 • Nieprawidłowe łączenia: Nieszczelne łączenia mogą prowadzić do wycieków wody, co w dłuższym okresie może powodować poważne szkody w strukturze budynku. Zwłaszcza przy przyłączu rury spustowej.

Aby uniknąć wymienionych problemów, należy dokładnie planować cały proces instalacji, wybierać materiały wysokiej jakości oraz przestrzegać zaleceń producentów i standardów budowlanych.

Konserwacja i naprawy systemu rynien dachowych

Regularna konserwacja orynnowania jest kluczowa dla zachowania jego funkcjonalności i przedłużenia żywotności. Oto kilka porad, jak utrzymać system orynnowania w dobrym stanie:

 • Regularne czyszczenie: Przynajmniej dwa razy do roku należy czyścić rynny i rury spustowe z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogą powodować zatory i przecieki.
 • Inspekcja systemu: Warto regularnie sprawdzać stan rynien i rur spustowych, aby na wczesnym etapie wykryć ewentualne uszkodzenia czy oznaki zużycia i podjąć odpowiednie kroki naprawcze.
 • Naprawa uszkodzeń: Małe pęknięcia czy otwory można załatać za pomocą specjalnego silikonu lub zestawów naprawczych. W przypadku większych uszkodzeń może być konieczna wymiana poszczególnych sekcji rynien czy rur spustowych.

Podstawowe naprawy, takie jak zabezpieczanie nieszczelnych połączeń czy wymiana uszkodzonych części, można wykonać samodzielnie. Jednak w przypadku poważniejszych problemów, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów.

System rynnowy – podsumowanie

Prawidłowe wykonanie orynnowania dachu ma kluczowe znaczenie dla ochrony budynku przed negatywnymi skutkami działania wody. Wybór odpowiednich materiałów, dokładne projektowanie systemu orynnowania oraz staranność podczas instalacji to fundamenty, które zapewnią jego skuteczność i trwałość na lata. Regularna konserwacja i szybkie reagowanie na ewentualne uszkodzenia pozwolą uniknąć poważnych problemów i kosztownych napraw. Pamiętając o tych zasadach, możemy cieszyć się bezpiecznym i estetycznie dopasowanym systemem orynnowania, który będzie chronił nasz dom przez długie lata.

Tagi